Balıkesir Zürich Sigorta

ZURICH SİGORTA HAKKINDA 31 Mart 2008 itibariyle, TEB Sigorta AŞ'nin %100'ü Zurich Finansal Hizmetler Grubu tarafından TEB Mali Yatırımlar A.Ş'den satın alınmıştır. 18 Ağustos 2008 itibariyle, yeni isim ve logosuyla faaliyet gösteren Zurich Sigorta A.Ş. yangın, nakliyat, kaza, sağlık, hukuksal koruma, kredi sigortaları ve mühendislik branşları olmak üzere hayat dışı sigorta alanında hizmet vermektedir. Zurich Finansal Hizmetler Grubu, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, ve Latin Amerika'nın olduğu çeşitli pazarlardan oluşan global iştirak ve ofis ağı aracılığı ile hizmet veren sigorta bazlı bir finansal hizmetler sağlayıcısıdır. 1872'de kurulmuş olan grubun merkezi İsviçre'nin Zurich şehrindedir. Grup yaklaşık 60,000 çalışanı ile 170'den fazla ülkede hizmet vermektedir. Kuruluşundan bu yana, hep ileriye doğru ve global bir bakış açısına sahip olan Grup, İsviçre'de hayat dışı sigorta ürünleri sunan ilk sigortacı, 1912'de ise ABD'deki ilk kıta Avrupası sigortacısı olmuştur. Yıllar geçtikçe Zurich tüm dünyaya yayılmıştır. Zurich, hissedarlarına daima en karlı sonuçları veren, seçmiş olduğu hayat dışı sigorta ve hayat sigortası pazarlarında lider ve global bir sigorta grubu olmayı hedeflemektedir. Bu şekilde; müşteri, acente ve brokerleriyle sağlam ilişkiler kurarak çalışanlarına da teşvik edici fırsatlar sunmaktadır. Zurich hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Zurich Hakkında dökümanını inceleyebilir veya www.zurichsigorta.org adresini ziyaret edebilirsiniz.


Misyonumuz

* Müşterilerimizin karşılaştıkları riskleri anlamalarına ve yönetmelerine yardımcı olarak, onlar için daha güvenli bir dünya yaratmak, * Sermayedarlarımızın %16 özkaynak karlılığına ulaşmasını sağlamak, * Çalışanlarımız tarafından, çalışan bağlılık ölçümlerinde Türkiye ortalamasının üzerinde değerlendirilebilecek ortam yaratmak,


Vizyonumuz

Kalite Politikamız Sigortacılık Sektörü’nde müşterilerimize farklı ürün ve hizmet ayrıcalığını yaşatan, dinamik, kendini sürekli geliştiren, yenilikleri yakalamış, yasal mevzuata uygun olarak çalışan bir partner olmak kalite politikamızdır. * Müşterimizin ihtiyaç duyduğu anda yanında olma temel ilkesine dayalı Zurich Help Point konseptini yaygınlaştırmak, * Kalite ve karlılık politikalarımıza uygun yapıda acentelerle üretimimizi artırmak, müşteri ihtiyaçlarını yakından takip ederek geliştirilecek ürün ve hizmetlerle acentelerimiz için yeni ve karlı alanlar yaratmak, * Banka Sigortacılığını müşteri segmenti bazında özelleştirilmiş ürün, hizmet ve süreçlerle yapılandırmak, * Grubumuzun güçlü finansal altyapı ve bilgi birikimini kullanarak broker dağıtım kanallarına çözüm önerileri sunmak, * Teknolojik altyapımızı güçlendirerek operasyonel verimliliği artırmak. * Alternatif dağıtım kanallarını yapılandırarak satış maliyetlerini düşürmek, müşterilerimize satın alma ve erişim kolaylığı sağlamak Zurich Sigorta, ISO 9001: 2000 Kalite Belgesi sahibi olarak, hizmet kalitesinin, kritik süreçlerinin farkında, bunları iyi yöneten bir kurum olma yolundaki yerinin Uluslararası Standartlarda ifade edilmesini sağlamıştır.

.

 

.

Verdiğimiz sözlerin arkasında durmak, Söylediklerimiz ile yaptıklarımızda tutarlı olmak, Karşısındaki kişilerde güven uyandırmak, Saygın ve dürüst olarak algılanmak ÖNCELİĞİMİZDİR.

İsmail KABAKÇIOĞLU, KABAKÇIOĞLU SİGORTA